Stoma Fıtıkları

Parastomal fıtık bir tür kesi fıtığı olup stoma yerinden yada komşuluğundan ortaya çıkar. Yapılan stomaların en sık görülen komplikasyonudur.

Parastomal fıtıklar, stoma açıldıktan sonraki ilk yıllarda en sık görülür. Fıtık kesesinde genellikle bağırsak bulunur. Şişman hastalarda, acil stoma açılanlarda, karın içi basıncını kronik arttıran hastalıklarda (kronik öksürük),astım, bronşit, beslenme durumu kötü olanlarda, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç alanlarda, kemoterapi alanlarda, enfeksiyon olanlarda parastomal fıtık daha fazla görülür. Zamanla büyüyebilir. Bulantı, kusma, şişkinlik gibi tıkanma bulguları verebilir. Hastada stoma kalıcı ise bir yama ile açık yöntem yada laparoskopik yöntemle onarılmalıdır. Geçici stomalarda, ciddi sorun yoksa fıtık onarımı stomanın kapatılmasına kadar beklenebilir.

Stoma Fıtığı
Yardımcı olmamızı ister misiniz?

Fıtık ameliyatı hakkında öğrenmek istediğiniz fiyat ve ameliyat öncesi sonrası bilgiler ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

Merhabalar, 5 yıl önce apandisit ve bağırsak ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonucunda karın bölgemde fıtık meydana geldi. Fakat 2 hafta önce safra kesesi ameliyatı için hastaneye gittiğimde Opr. Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş benimle ilgilendi. Mehmet Bey yapılan tetkikler sonucunda safra kesesi ameliyatında fıtığı da halletmemiz gerektiğini söyledi. Operasyon çok başarılı geçti ve fıtığımdan kurtularak yaşam kalitem yükseldi.

profile-image
H.Gür

Sağlığınız için doğru teşhis önemlidir! Fıtık ile ilgili sorularınız için iletişime geçiniz.