Hamilelikte Fıtık Takibi

Gebelikte Kasık Fıtığı
  • Hamilelikle oluşan karın gerginliği ile tetiklenen göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür.
  • Göbek fıtığı, göbek çukurundaki halkanın zayıflaması ile ortaya çıkar ve karın içi basıncı artıran durumlarda daha belirginleşir. Göbek fıtıklarının çoğu çok küçük olduğu için hasta farkında değildir.
  • Gebeliklerin ilerleyen haftalarında küçük olan göbek fıtıkları giderek büyür. Bu tarz göbek fıtıkları doğumdan sonra değerlendirilerek ameliyat edilmelidir. Sezeryanla eş zamanlı yapılan onarımlar dokuların zayıflığı nedeniyle hem sağlıksız ve tekrar oranı yüksektir.
  • Kasık fıtıklarıda doğumdan sonraki dönemde ameliyat edilmesi daha uygun bir yöntemdir.

Gebelik döneminde fıtığı olan anne adayları fıtıklarını yakından takip ettirmelidirler. Herhangi bir boğulma ve sıkışma durumunda hemen Genel Cerrahi uzmanına görünmelidirler.

Yardımcı olmamızı ister misiniz?

Fıtık ameliyatı hakkında öğrenmek istediğiniz fiyat ve ameliyat öncesi sonrası bilgiler ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

Merhabalar, 5 yıl önce apandisit ve bağırsak ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonucunda karın bölgemde fıtık meydana geldi. Fakat 2 hafta önce safra kesesi ameliyatı için hastaneye gittiğimde Opr. Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş benimle ilgilendi. Mehmet Bey yapılan tetkikler sonucunda safra kesesi ameliyatında fıtığı da halletmemiz gerektiğini söyledi. Operasyon çok başarılı geçti ve fıtığımdan kurtularak yaşam kalitem yükseldi.

profile-image
H.Gür

Sağlığınız için doğru teşhis önemlidir! Fıtık ile ilgili sorularınız için iletişime geçiniz.