Ünlü Oyuncu ve Tiyatrocu “NECMİ YAPICI” Sağlığına Kavuştu

Sanat dünyasının sevilen siması Necmi Yapıcı hastanemizde kasık fıtığı ameliyatı geçirdi. Opr. Dr. Mustafa Altıntaş tarafından laporoskopik (kapalı) cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyat sonrasında sağlığına kavuşan Yapıcı ile hem sağlığını hem de sahne çalışmalarını konuştuk.

Necmi Bey Öncelikle Geçmiş Olsun Diliyoruz. Central’la Nasıl Tanıştınız?
Biz Central’a yıllardır gidip geliyoruz aslında. Her türlü rahatsızlığımızda buradayız diyebilirim. Bu nedenle hekimleri yakından tanıyoruz, artık neredeyse aile gibi olduk. Her kurumda aynı sıcaklığı, aynı ilgiyi göremeyebiliyorsunuz ama Central bu anlamda bizim kendimizi rahat ve güvende hissettiğimiz bir hastane.

Geçirdiğiniz Ameliyattan Bahseder misiniz?
Uzun zamandır bazı şikâyetlerim vardı. Daha önceden de farklı konularda muayene olduğum ve bu nedenle tanıdığım Opr. Dr. Mehmet Altıntaş’a kontrole geldim. Muayene sonrası kasık fıtığı ameliyatı olmam gerektiğini belirtti ve kısa zamanda yapılan planlama ile laparoskopik yöntemle ameliyatımı gerçekleştirdi. Hastanede 1 gün yattım ve taburcu oldum. Yattığım sürece hekimim başta olmak üzere kattaki tüm hemşire ve çalışanlar benimle çok ilgilendiler. Hiçbir sıkıntı yaşamadım ve kolaylıkla taburcu oldum.

Ameliyat Sonrası Nasıl Geçti?
Ameliyattan 1 hafta sonra sahneye çıkıp oyunumu oynadım. Dizi çekimlerine devam ettim. Benim gibi iş yoğunluğu veya ameliyat olması nedeniyle gözünde büyütenlere bir an önce planlama yaparak ameliyatlarını gerçekleştirmelerini öneririm. Bu bağlamda Opr. Dr. Mehmet Bey’e ve ekibine de teşekkürlerimi tekrar iletmek istiyorum.

Biraz da Oyunlarınızdan ve Dizinizden Bahsedelim? Çalışmalarınız Nasıl Gidiyor?
Şu an Seksenler dizisinde “Çaycı Mustafa” karakterini canlandırıyorum. Biliyorsunuz “Seksenler” bir dönem dizisi ve bize eskileri, eski dostlukları ve aile yapısını anlattığı için izleyici tarafından çok beğeniliyor. Bunun yanı sıra sahne aldığım iki tiyatro oyunu var. 5. sezonunda olan “Benimle Delirir misin?” ve benim yazdığım “Pijamalı Adamlar”. İkisi de keyifli, bol kahkahalı ve eğlenceli oyunlar. Buradan tüm okuyucularımızı da oyunumuza davet etmiş olalım.

Teşekkür Ederiz. Tekrar Geçmiş Olsun Diliyoruz.
Ben de her seferinde bizlere güven verdiği, rahatlık hissettirdiği için Central hekimlerine ve tüm personele teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

UZMAN GÖRÜŞÜ
Halk arasında Kasık fıtığı olarak bilinen inguinal herniler aslında çok yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayat konforunu azaltan ve birçok fiziksel aktiviteyi zorlaştıran hatta engelleyen bir rahatsızlıktır. Hayatın ve işin yoğun temposu içerisinde veya sporla uğraşan kişilerde bu rahatsızlıktan en kısa sürede ve en konforlu bir şekilde kurtulmak çok önem arz etmektedir. Bu nedenle dünya standartlarında en konforlu ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlayan Laparoskopik cerrahiyi tecrübeli hekimlerin ellerinden uygulanması kaydıyla öneriyoruz. Necmi Beyi ameliyatının 10.gününde davetlisi olarak ‘’Benimle Delirir misin?’’ tiyatro oynunda izledim. Normal bir insanın bile çok zorlanarak yapabileceği hareketleri, ameliyatlı birisi olarak çok büyük bir ustalıkla yaptığını gördüğümde, ameliyatın başarısı ve konforunu test etme şansını yakaladım.

LAPAROSKOPİK FITIK CERRAHİSİ NEDİR?

Laparoskopik cerrahide, ameliyat bölgesi optik bir cihaz vasıtasıyla gözlemlenmektedir. Bu cihaz 1 cm’lik bir kesiden yerleştirilir. Son yıllardaki araştırmalar fıtık ameliyatlarında laparoskopik onarımın daha üstün ve tekrarlama oranlarının daha az olduğunu göstermektedir.

Laparoskopik Kasık Fıtğı Cerrahisinin Açık Ameliyata Oranla Farkları Nelerdir?
• Ameliyattan sonra daha az ağrı hissedilir ve iyileşme süreci daha hızlı olur.
• Günlük hayata daha çabuk dönülebilir. (Hastalar 2 – 3 gün içinde işlerini yapar, 5 – 7 gün içinde aktif iş hayatlarına dönebilirler.)
• Tekrarlayan (nüks) fıtıklarda yapılması avantajlıdır.
• Ameliyat yeri enfeksiyonu oranı ile his kaybı daha azdır.
• Ameliyat yerinde gerilme hissi ve ameliyat sonrası izi daha az görünür.