Fıtık ve Cinsellik

Büyük karın duvarı fıtıklarında hem estetik ve görsel açıdan, hem de işlevsel olarak cinsel hayatı olumsuz yönden etkilemektedir.Özellikle skrotuma(testis,yumurtalık) veya vulvaya (Vajen) doğru uzanan fıtıklarda hem genital organların kanlanmasını azaltarak fonksiyonlarını bozmakta hem de cinsel aktivite esnasında %30 kişide ağrıya neden olmaktadır. Ameliyattan sonra ağrılı cinsel birleşme %5’ lere düşmektedir. Açık cerrahide kapalıya göre daha fazla ağrı hissedilmektedir. Kapalı(Laparoskopik) ameliyatlardan sonra hissedilen ağrıların en sık nedeni, yamayı tespit ederken kullanılan zımbalar da sorumlu tutulmuştur. Bu sorunların önlenmesinde yamayı laparoskopik olarak doku yapıştırıcısı ile tespit etmek en güvenilir yöntem olarak gözükmektedir.

Fıtık Ameliyatı ve Kısırlık

Fıtık tek başına kısırlığa neden olmamaktadır. Ancak cinsel aktiviteleri kısıtlamaktadır. Fıtık ameliyatlarında açık veya kapalı her ikisinde de konulan yamanın sperm kanalına yapışarak çok nadirde olsa kanalın iyi çalışmasını ve sperm geçişini zorlaştırabilmektedir. Ameliyat esnasında bu kanallara oldukça itinalı davranılmalıdır.Bu yüzden geniş gözenekli ve hafif yamalar tavsiye edilmektedir. Sper kanalı zedelenmesi ve bu kanala komşu arter ve venler testise kadar uzanıp beslenmesini sağlamakta olup bunlarında hasarlanması üreme fonksiyonlarında bozulmaya neden olmaktadır. Bu zedelenme genelde indirekt fıtıkların spermatik kordondan ayrılması esnasında görülür. Bu esnada oldukça hassas çalışılması gereklidir. Tek testisli kişilerde ve azospermi ( sperm azlığı ) bulunanlarda ameliyat öncesi ve sonrası üretgenlikle ilgili tüm tedbirler alınmalıdır.

Fıtık Ameliyatı ve Cinsel İlişki

Bu konuda her hastanın yaklaşımı farklı olmakla beraber, ideali 1 hafta sonradır. Ancak büyük ve geniş fıtıklarda bu süre 3-4 haftaya kadar uzatılmalıdır. Her iki durumda da ağrı olması halinde bir süre daha beklenilmelidir.

Yardımcı olmamızı ister misiniz?

Fıtık ameliyatı hakkında öğrenmek istediğiniz fiyat ve ameliyat öncesi sonrası bilgiler ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

Merhabalar, 5 yıl önce apandisit ve bağırsak ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonucunda karın bölgemde fıtık meydana geldi. Fakat 2 hafta önce safra kesesi ameliyatı için hastaneye gittiğimde Opr. Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş benimle ilgilendi. Mehmet Bey yapılan tetkikler sonucunda safra kesesi ameliyatında fıtığı da halletmemiz gerektiğini söyledi. Operasyon çok başarılı geçti ve fıtığımdan kurtularak yaşam kalitem yükseldi.

profile-image
H.Gür

Sağlığınız için doğru teşhis önemlidir! Fıtık ile ilgili sorularınız için iletişime geçiniz.