Fıtık Türleri

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Nedir?

Kasık fıtıkları(İnguinal Herni): Tüm fıtıkların yaklaşık % 75’i kasık bölgesinde görülür. Kasık fıtıklarının % 90’ı erkeklerde görülür. Direkt, indirekt ve uyluk(Femoral) olmak üzere üç tipte olur. Direkt fıtık karın duvarının zayıflamasına bağlı olarak fıtığın dışarı doğru çıkmasına verilen isimdir. İndirekt fıtık ise testisler ile birlikte torbaya kadar uzanan kanalın içinden devam eden bir fıtık şeklidir. Uyluk(Femoral) fıtık sıklıkla kadınlarda görülmektedir. Kasığın hemen altında bacağa uzanan damarların yanındaki boşluktan çıkarak görülür. Sıkışma ve boğulma riskleri yüksektir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Göbek Fıtığı (Umblikal Herni) Nedir?

Göbek fıtıkları(Umblikal herni): Karında göbek çukurundaki göbek kordonunun bağlı olduğu kanal doğumdan sonra kapanmaktadır. Göbek düştükten sonra bu bölgede oluşan çukur ve bu açıklık tam olarak kapanmayarak karın duvarında zayıf bir nokta olduğu için fıtıklaşmaya neden olabilmektedir. Göbek çukuru içinden veya yanından oluşan fıtık tipleridir.

gobek-fitigi-ameliyati

Kesi Yeri Fıtığı (İnsizyonel Herni) Nedir?

Kesi yeri fıtığı(İnsizyonel herni): Karın ameliyatlarından sonra ameliyat yerinde veya yakınında gelişen fıtıklardır. Karın ameliyatlarından sonra % 2-10 arasında görülmektedir. Normal ameliyatla onarılmalarından sonra dahi % 20-45 oranında tekrarlama yani nüks görülebilmektedir. Son yıllardaki araştırmalar kesi yeri fıtıklarında laparoskopik onarımın daha üstün ve tekrarlama oranlarının daha az olduğunu göstermektedir. Ameliyat edilmezse büyük boyutlara ulaşabilirler.

İnsizyonel Kesi Yeri Fıtığı

Boğulmuş Fıtık (İnkarsere,Strangüle) Nedir?

Fıtık olan bölgede, fıtık kesesi içerisine bağırsak yada karın içi organların sıkışması ve geri dönememesi sonucu ağrı ve gerginlik görülür. Sıkışan organın dolaşımı bozulmadıysa ve fonksiyonları etkilenmediyse yıllarca bu şekilde kalabilir. Ancak sıkışan organın dolaşımı bozulduysa 6 saat içinde canlılığını yitirip acil ameliyat gerektirebilir.

Kadınlarda Kasık Fıtığı

Kadınlarda kasık fıtığı erkeklere oranla daha az görülür. Çogunlukla uterusdan kasık bölgesine giden bağların geçtiği kanalın içinden fıtık görülür. En çok görülen kasık Fıtığı tipi femoral hernidir. Bu fıtık tipi en sık boğulma gösteren tiptir. Çogu zaman acil ameliyat gerektirir.

Erkeklerde Kasık Fıtığı

Erkeklerde kasık fıtığının en fazla görülen tipi indirekt tipte olanıdır. Yani sperm kanalı ve testis damarlarının kasıktan geçtiği kanalın içine doğru olan fıtıklardır. Sporcularda nokta fıtığı veya point herni dediğimiz küçük fıtıklarda bu yerden gelişir. Kasıktan testislere doğru vuran ağrı hissedilir.

Yardımcı olmamızı ister misiniz?

Fıtık ameliyatı hakkında öğrenmek istediğiniz fiyat ve ameliyat öncesi sonrası bilgiler ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

Merhabalar, 5 yıl önce apandisit ve bağırsak ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonucunda karın bölgemde fıtık meydana geldi. Fakat 2 hafta önce safra kesesi ameliyatı için hastaneye gittiğimde Opr. Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş benimle ilgilendi. Mehmet Bey yapılan tetkikler sonucunda safra kesesi ameliyatında fıtığı da halletmemiz gerektiğini söyledi. Operasyon çok başarılı geçti ve fıtığımdan kurtularak yaşam kalitem yükseldi.

profile-image
H.Gür

Sağlığınız için doğru teşhis önemlidir! Fıtık ile ilgili sorularınız için iletişime geçiniz.