Fıtık Tedavileri

Açık Yöntem Fıtık Ameliyatı

Tek etkin tedavi yöntemi ameliyat ile onarımdır. Yıllar içerisinde çok farklı cerrahi teknikler uygulanmış olup, artık standart kabul gören yöntemler belirlenmiştir. Günümüzde fıtık ameliyatları iki yöntemle yapılmaktadır. Birincisi fıtığın olduğu kasık bölgesine dışarıdan yapılan bir kesi ile gerçekleştirilen açık veya klasik olarak adlandırabileceğimiz yöntemdir. Lichtenstein Onarımı diye adlandırılan yöntemde kasık bölgesinde yapılan cilt insizyonu sonrası kaslara ve fıtık olan bölgeye ulaşılarak ön taraftan özel yamaların yerleştirildiği teknikdir. Göbek fıtığı ve kesi yeri fıtığında da yine fıtık olan bölgeye ciltten girilerek ön taraftan açık bölgeye kapatıcı yamalar tespit edilmesidir.

Kapalı Yöntem Fıtık Ameliyatı (Laparoskopik Fıtık Onarımı)

Laparoskopik fıtık onarımı, genel anestezi altında, karnın alt kısmına yapılan üç adet küçük kesi ile laparoskopi teknolojisi ve uygun yamanın kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntemle cerrahın içi boş bir kanaldan özel bir kameraya bağlanmış teleskop yardımıyla, fıtık ve çevre dokuları bir ekrandan görebilmesi sağlanmaktadır. Bu görüntü yardımıyla iki adet daha küçük çalışma tüpü yerleştirilerek fıtık alanı ortaya çıkarılır. Fıtık, karın duvarı arkasından yerleştirilen özel bir yama ile kapatılmakta ve gerekirse küçük zımbalar yada doku yapıştırıcısı yardımıyla da tespit edilmektedir. Tüm bu işlemler kapalı olarak yapılmaktadır. Göbek ve Kesi yeri Fıtığında da ameliyat genel anestezi ile karnın içine yine 3 veya 4 delik ile girilerek, fıtık deliği olan bölgeye arkadan özel yamalar tespit edilmesi şeklinde yapılır.

Kullanılan Malzemeler

 • Balonlar : Kasık fıtığında kullnılan balon trokarlar TEP tekniğinde kullanılır.Bu teknikte karın içerisine girilmeden karın duvarının en arka katmanı olan periton dediğimiz zarın önünden balon yardımıyla girilerek operasyon alanını açmak(diseksiyon) için kullanılır.Bu iş için üretilmiş özel balonlardır.
 • Yamalar (Mesh) : Güncel fıtık tedavisinde fıtık olan bölgeyi örtmeye ve güçlendirmeye yarayan malzemelerdir. Fıtık ameliyatlarında ana prensip, gerilimsiz bir onarım yapmaktır. Sentetik üretilenleri çoğunlukla kullanıldığı gibi, biyolojik yamalarda kullanılabilmektedir. Fıtığın büyüklüğüne ve özelliğine göre çeşitli boyutlarda üretilmiştir. Bu yamalar vücuda uyumlu maddelerden üretilmektedir. Yamanın görevi, fıtık defektini kapatarak konduğu yerde vücut tarafından yeni bir destek dokusu ve duvarı oluşumuna yardımcı olmaktır. Gerilim olmayınca da ağrı olmamaktadır. Ameliyat, laparoskopik yöntemle yapıldığında kesiler çok küçük olduğundan ağrı neredeyse hiç olmuyor. Tüm fıtıkların tedavisinde, küçüklerde dahil yama kullanımı tekrarlama oranlarını oldukça düşürdüğü için tavsiye edilmektedir.
 • Yama Sabitleyicileri : Kasık fıtığında her zaman olmamakla beraber yama sabitleyicileride kullanılmaktadır. Biz çoğu kasık fıtığı olgusunda gerekmedikçe yama sabitleyicileri kullanılmasını tavsiye etmiyor ve kullanmıyoruz. Ancak çok büyük kasık fıtıklarında yamanın göç etmesini önlemek amacıyla sabitleyicilere gereksinim duyulabilir. Bunların erimeyen ve eriyen vidalar yada doku yapıştırıcıları gibi çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle doku yapıştırıcı yöntem oldukça konforlu ve güvenlidir.Cinsel fonksiyonlar ve spermatik kanalların korunması açısından doku yapıştırıcısı kullanılması en ideal yöntem olarak görülmektedir.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisinin Üstünlükleri Nelerdir?

 • Ameliyattan sonraki dönemde daha az ağrı hissedilir.
 • İyileşme süreci daha hızlı olur.
 • Erken işe ve günlük aktivitelere dönülmektedir. (Hastalar 2-3 gün içerisinde günlük işlerini yapar, 5-7 gün içerisinde aktif iş hayatlarına döner, 7 gün sonra da araba kullanır noktaya gelirler. )
 • İki taraflı kasık fıtıklarında üç adet küçük delikten her iki tarafında ameliyatı yapılabilmektedir.
 • Tekrarlayan ve anterior onarımı yapılan(nüks) fıtıklarda yapılması avantajlıdır.
 • Çok az ameliyat yeri enfeksiyonu.
 • Çok az ameliyat yeri his kaybı.
 • Çok az ameliyat yeri gerilme hissi.
 • Çok daha  az ameliyat yeri izi ve iyi kozmetik sonuçlar.
 • Sporcularda çok daha az performans kaybı ve spora dönüşte süre kısalığı.
Yardımcı olmamızı ister misiniz?

Fıtık ameliyatı hakkında öğrenmek istediğiniz fiyat ve ameliyat öncesi sonrası bilgiler ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

Merhabalar, 5 yıl önce apandisit ve bağırsak ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonucunda karın bölgemde fıtık meydana geldi. Fakat 2 hafta önce safra kesesi ameliyatı için hastaneye gittiğimde Opr. Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş benimle ilgilendi. Mehmet Bey yapılan tetkikler sonucunda safra kesesi ameliyatında fıtığı da halletmemiz gerektiğini söyledi. Operasyon çok başarılı geçti ve fıtığımdan kurtularak yaşam kalitem yükseldi.

profile-image
H.Gür

Sağlığınız için doğru teşhis önemlidir! Fıtık ile ilgili sorularınız için iletişime geçiniz.