Fıtık Nedir?

Fıtık, karın duvarındaki veya kasık bölgesindeki kasların zayıflaması veya açılması sonucu gelişen ve vücut dışına doğru oluşan şişliklerdir. Bu şişlikler karın zarının karın duvarından dışarı çıkması nedeniyle görülen periton keseleridir. Bu kesenin içerisine bağırsakların ve karın içi organların girmesi sonucunda bu organların işlevlerinde bozulmalara neden olur. Aşırı yük kaldırmak veya ağır işlerde çalışmak, akciğer hastalıkları gibi hastalıklarda uzun süre devam eden öksürük, şiddetli kabızlık veya prostat büyümeleri sonucu süregelen ıkınma gibi karın içi basıncı artıran nedenlerle kaslar zorlanarak zayıflayıp fıtığa neden olmaktadır. Fıtıklar ağrıya neden olduğu gibi, boğulma ve sıkışma sonucunda, içerisindeki bağırsakların veya organın zarar görmesi gibi nedenlerle, acil ameliyat gerektirebilir. Fıtık doğuştan olabilir veya sonradan gelişebilir. Zaman içerisinde geçmez ve kendiliğinden yok olmaz. Fıtıklar zaman içerisinde büyüme gösterir. Fıtıkların tek tedavi yöntemi ameliyattır.

fitik-nedir

Fıtık Tanısı Nasıl Konulur?

Fıtığın tanısında Genel Cerrahi muayenesi önemlidir. Küçük fıtıklarda ve muayene bulgularının net olmadığı hastalarda yardımcı görüntüleme yöntemleri olan karın röntgeni, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR kullanılır.

Fıtığa Neden Sebepler

 • Ailesinde veya yakınlarında fıtık öyküsü bulunanlar. Genetik yatkınlık.
 • Ağır işlerde çalışmak ve ağır yük kaldırmak.Bedensel ağır işler.
 • Obesite bulunan kişiler.Kilo fıtığı kolaylaştıran faktördür.
 • Kronik akciğer hastalığı (astım, bronşit, vb.) nedeniyle uzun süren öksürük.Karın içi basınç artışı.
 • Dışkılama veya idrar yapma için aşırı ve uzun süre ıkınmak.Kabızlık ve prostat büyümesi.
 • Kollajen bağ dokusu hastalıkları. Yapısal ve doğuştan destek doku zayıflığı.
 • Geçirilmiş karın ameliyat bölgeleri. Ameliyat yerlerinde onarılarak kapatılan bölgelerin zayıf noktalar olması.

Fıtığın Belirtileri

 • Fıtık olan bölgede şişlik ve dolgunluk.
 • Uzun süre öksürmekle, ağır yükler kaldırmakla, ıkınmakla ve karın içi basıncı artırmakla hissedilen ağrı. Uzun süre ayakta durmakla ağrı hissedilir. Uyluk bölgesinden bacağa doğru yayılan ağrı olabilir.
 • Bulantı ve karın içinde huzursuzluk hissi.
 • Kusma veya gerginlik hissi.
 • Gaz ve dışkı çıkarma bozuklukları veya düzensizlik.
 • Fıtık olan bölgede kızarıklık, Fıtık kesesine giren karın içi organların sıkışması sonucunda canlılığını yitirmesinin göstergesi olabilir. Bu tablo fıtığın boğulduğunu düşündürür ve acilen doktora başvurma zorunluluğu anlamına gelir.
Yardımcı olmamızı ister misiniz?

Fıtık ameliyatı hakkında öğrenmek istediğiniz fiyat ve ameliyat öncesi sonrası bilgiler ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

Merhabalar, 5 yıl önce apandisit ve bağırsak ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonucunda karın bölgemde fıtık meydana geldi. Fakat 2 hafta önce safra kesesi ameliyatı için hastaneye gittiğimde Opr. Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş benimle ilgilendi. Mehmet Bey yapılan tetkikler sonucunda safra kesesi ameliyatında fıtığı da halletmemiz gerektiğini söyledi. Operasyon çok başarılı geçti ve fıtığımdan kurtularak yaşam kalitem yükseldi.

profile-image
H.Gür

Sağlığınız için doğru teşhis önemlidir! Fıtık ile ilgili sorularınız için iletişime geçiniz.